Par Dieva eksistenci un tās pierādījumiem

Par Dieva eksistenci un tās pierādījumiem

Pievienots 03.07.2018

Runājot par vēsturi nekad neko nevar īsti pierādīt - var tikai pārliecināt. Pierādīt var kādu fizikas likumu, kuru var demonstrēt. Kad runa iet par neredzamām un netaustāmām lietām, viss balstās uz mūsu ticību informācijas avotam.

 

Tomēr šeit būs uzskaitīti daži pierādījumi/pārliecinājumi tam, ka eksistē augstāks spēks.

 

 

Kosmoloģiskais pierādījums

Pirmais izgudroja Aristotelis, pēcāk to pacēla rabīns un Toras komentētājs Rambams. Tas skan šādi:

 

Viss, kas kustas, tika iekustināts.

Nevar būt bezgalīga notikumu regresija.

Tātad, eksistē pirmējais iekustinātājs - mēs to saucam par augstāku spēku.

 

Par papildus komentāriem šim pierādījumam skaties rakstā Visums.

 

 

Teleoloģiskais pierādījums

Vārds teleoloģija cēlies no telos (nodoms, mērķis) un logos (iemesls, izskaidrojums). Šis filozofijas novirziens izskaidro parādības pēc to nozīmes (darītāja/izraisītāja ieceres), nevis pēc to prasītā iemesla. Citiem vārdiem sakot, veidojums norāda uz tās veidotāju. Mēs instinktīvi paši savienojam notikumus, kurus uzzinām, piemēram, kad pastaigājamies gar pludmali un atrodam rokaspulksteni, mēs nepieņemam, ka tas miljonu gadu laikā pats izveidojās no smiltīm. Kāpēc? Tāpēc, ka skaidri var redzēt, ka tas ir veidots - tam ir iemesls, kāpēc tas tika veidots - tas nodod informāciju par laiku. Nevienā zinātnes nozarē konstrukcija netiek uzskatīta par nejaušu, spontānu - tā vienmēr norāda uz tās konstruētāju. Un jo diženāks ir veidojums, jo diženāks tās veidotājs. Tātad, vadoties pēc šāda veida zinātniskiem pieņēmumiem, vajadzētu būt, ka visumam ir kāds ārējs (pārdabisks) veidotājs, kas šo visu projektējis un radījis ar kādu konkrētu iemeslu.

 

Neapšaubāmi - jebkura dzīvības forma uz zemes ir ļoti sarežģīti veidota. Tikai viens vienīgs DNS pavediens spēj saturēt tikpat daudz ģenētisku informāciju, cik informācijas ir veselā Britu Enciklopēdijas izdevumā (Vairāk par šo piemēru rakstā Inteliģentais DNS). Lai dzīvība spētu eksistēt uz Zemes, nepieciešami simtiem dažādu nosacījumu - sākot no visuma masas blīvuma un radiācijas daudzuma līdz zemestrīču biežumam, kas rada dzīvībai labvēlīgus apstākļus uz Zemes. Nejauša iespēja, ka visas šīs lietas sakrita, lai dzīvība spētu pastāvēt un ka šī dzīvība pati no sevis radās ir cilvēka prātam neaptverama - pat smieklīga. Ar tik daudz sarežģītām un tik perfekti pakārtotām parādībām ir grūti noticēt, ka tas viss ir nejaušība. Starpcitu, slavenā ateista/filozofa Antony Flew nesenā pāreja uz ticību Dievam ir balstīta galvenokārt uz šo argumentu.

 

Papildus pierādījumiem tam, ka evolūcijas teorija ir nepatiesa aicinu apskatīt rakstus Zemes vecums un Evolucijas teorija.

 

 

Tradicionālais pierādījums

Tiesā visspēcīgākais pierādījums ir liecinieka apgalvojums par redzēto vai dzirdēto. Jebkurš vēstures fakts tiek balstīts uz kāda cilvēka redzēto vai ierakstīto. Viens no vissvinētākajiem ebreju svētkiem ir Pesah. Seder naktī jūdi no visas pasaules sapulcējas savās ģimenēs un atsauc iziešanu no Ēģiptes - notikumus, kas aprakstīti 2. Mozus grāmatā. Viens no šo svētku rituāliem ir macas ēšana. Tā atgādina par to, kā jūdi ēda macu, kad atstāja Ēģipti.

 

Tas viss ir zināms ne tikai tādēļ, ka grāmatā (Tora) tā rakstīts, bet vienkārši pēc tradīcījas - pēc fakta, ka jūdu ģimenes nodod šo stāstu no paaudzes paaudzei. Un tas balstās uz patiesu visas ebreju tautas pieredzi par notikumiem. Tādēļ tas stāv kā neapstrīdams fakts. Jūdi, kas izgāja no Ēģiptes bija liecinieki 10 postiem Ēģiptē, iziešanai no Ēģiptes, atklāsmei Sinaja kalnā, un to visu atstāstīja nākamām paaudzēm.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs

Neesi reģistrējies?

Aizmirsi paroli?

Raksta atsauces

https://www.gotquestions.org/teleological-argument.html
https://judaism.stackexchange.com/questions/13764/how-do-we-know-that-god-exists
https://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/108386/jewish/Proof-of-Gds-Existence.htm